Podoby lupénky

Psoriáza, nebo-li lupénka, má různé podoby. Jak ji poznáte?

 Nejčastější formou lupénky je forma ložisková, která se projevuje červenými ohraničenými ložisky šupícími v oblasti kštice (hlavová část), na loktech, kolenou, v krajině křížové. Jedná se o místa, která jsou na těle nejvíce mechanicky zatěžována. Pro lupénku je totiž typické, že vzniká v místech poškození pokožky, například po říznutí, škrábnutí, spálení, v jizvě, atd. Lupénka je zprostředkována bílými krvinkami, může se tedy dále objevit kdekoliv – včetně oblasti nehtů, obličeje, uší, genitálu, dlaní a chodidel. 
 
Dalšími formami lupénky jsou:
 
Kapkovitá (gutátní) lupénka. Psoriáza, která vzniká hlavně u dětí a mladistvých a má malé projevy, někdy přirovnávané k dešťovým kapkám či slzám. 
 
Inverzní lupénka (tedy výskytem obrácená oproti typické formě). Tato lupénka vzniká v podpaží, na krku, pod prsy, v pupíku, tříslech, v oblasti přirození a konečníku. Jsou to silně červená, suchá či mokvavá místa v kožních záhybech a místech vlhké zapářky, proto nemívají na povrchu pro lupénku typické šupiny. 
 
Pustulózní lupénka. Tato psoriáza je zcela odlišná od předchozích typů lupénky. Jedná se o puchýřky (pustuly) na dlaních či ploskách. Jako podpůrná léčba této lupénky  je velmi vhodná voda Mrtvého moře v kombinaci s krémem obsahujícím mi­nerály Mrtvého moře. Při postižení celého těla bývá provázena horečkou a zimnicí. Jedná se o těžký stav, vyžadující hospitalizaci.

Generalizovaná a erytrodermická forma lupénky je rozšířená po celém těle, obvykle bolí a svědí. Současně u tohoto typu lupénky bývají teploty, zimomřivost, dehydratace, ztráty bílkovin, otoky. Jedná se o nejzávažnější formu lupénky, vyžadující hospitalizaci.

Asi v 10 – 30 procentech se může objevit postižení kloubů, páteře či měkkých tkání, označované jako psoriatická artropatie; má podobné příznaky jako revmatoidní artritida (lidově revma). Kloubní psoriáza je zánět, postihující hlavně malé klouby na nohou a rukou. Prsty jsou oteklé, bolestivé, hlavně po ránu ztuhlé. Může postihovat ale i velké klouby (rameno, koleno), páteř či měkké tkáně (šlachy, úpony svalů). Léčbu řídí revmatolog. 
 
Dalšími chorobami, které častěji provází lupénku – psoriázu, se ukazují být jiné imunologicky zprostředkované choroby, např. trávicího traktu (Crohnova choroba, ulcerózní kolitida) či nervového systému (deprese a pravděpodobně i roztroušená skleróza). Díky intenzivnímu výzkum se zjistilo, že pacienti s lupénkou – psoriázou, zejména těžkou, mají také častější výskyt chorob sdružovaných pod název metabolický syndrom. 
 
Mezi pacienty s lupénkou – psoriázou je také výrazně vyšší procento obézních a kuřáků než u ostatních lidí. To vše představuje rizikové faktory pro aterosklerózu a onemocnění srdce a cév jako jsou např. infarkt, mrtvice, bércové vředy arteriálního původu – choroby zkracující dobu života. 
 
Zpět do obchodu